Інвестиції в себе

8 способів інвестувати в себе, щоб зробити своє життя кращим

Рано чи пізно, свідомо чи на інтуїтивному рівні, але більшість з нас приходить до одних і тих же речей. І одна з таких речей – це необхідність інвестувати в себе. Хоча в наших краях таку практику навряд чи можна назвати модною, але як сказав колись Уоррен Баффет, один з найвідоміших мільярдерів у світі – «найкраща інвестиція, яку ви можете зробити, це інвестиція в себе». 

І цю пораду, майже напевне, дасть вам будь-яка успішна людина, якщо ви запитаєте у неї як змінити своє життя на краще.

Вдосконалюючи свої таланти, навички і здібності, ви інвестуєте в те, що залишиться з вами назавжди. Ніхто не зможе обкласти це податком, зарегулювати законодавчо чи забрати. Ринки можуть впасти, цінні папери можуть бути втрачені, майно може згоріти, гроші можуть вкрасти злодії, а от ваші знання і навики – це той цінний актив, який залишається з вами назавжди.

Три основні і найбільш важливі ресурси, які потрібні для того, щоб почати інвестувати в себе: це особистий час, гроші і сила волі, щоб втримувати темп. А почати ніколи не пізно, хто б і що вам не говорив. В тому числі, якщо єдине, що вас від цього кроку відділяє – це сумніви і самосаботаж.

Отож, ось список з восьми способів як можна інвестувати в себе, щоб підвищити якість життя і зробити своє майбутнє кращим.

Прослухати аудіоверсію статті можна на Apple Podcasts і на Google Podcasts.

1. Навчіться управляти особистим часом

Це один з найважливіших навиків у сучасному світі. Мені важко навіть уявити собі, як я міг би справлятися з усією тією кількістю справ, якими займаюся щодня, якби не мав прокачаних навиків тайм-менеджменту. 

Час – це найцінніше, що у нас є, тому постарайтеся розпоряджатися ним максимально ефективно. Наприклад, спробуйте скористатися програмами типу Toggl або RescueTime, які дають можливість відслідковувати, скільки часу у вас йде на те чи інше заняття. Також, можна включити режим аналізу екранного часу, який доступний на більшості смартфонів, наприклад на айфонах. А потім, за якийсь час (тиждень чи місяць), візьміть і перегляньте цю статистику. 

Я впевнений, більшість з вас будуть здивовані тим, скільки часу у вас займає просте гортання стрічки в соціалках, залипання на YouTube чи якихось інших розважальних сайтах. А вже після того, як ви зрозумієте, як саме проводите час, стане значно простіше його контролювати, і так, щоб його вистачало на те, що для вас дійсно важливе. Інакше, ви не зможете втілити в реальність пункти з цього списку, бо у вас просто не буде на це часу.

Наприклад, якщо читати книжки всього півгодини ввечері щодня, то за рік це дасть цілих 180 годин чисто на читання. А за п’ять років – це буде вже вражаюча цифра в 900 годин. І все, що вам для цього треба – це знайти спосіб виділяти щодня цих самих півгодини.

2. Читайте книжки

Я не знаю жодної розумної і успішної людини, яка б не читала книжки. Неможливо постійно вчитися лише у свого близького оточення, яким би чудовим воно не було. А читання книжок дозволяє вам переймати ідеї і думки кращих людей з усього світу. 

Зробіть це своєю звичкою. Читання змінить ваше сприйняття світу в кращу сторону, воно прокачує навики критичного мислення, і допомагає генерувати більше нових ідей.

Читання як один з кращих способів інвестувати в себе

Щоб читати, не потрібно витрачати багато грошей, а якщо користуватися публічними бібліотеками, це можна робити абсолютно безкоштовно. Тим більше, зараз доступний величезний вибір електронних книг. 

Ви можете сказати, що у вас немає часу, окей, тоді скористайтеся аудіокнигами. Їх можна слухати, займаючись при цьому своїми повсякденними справами чи по дорозі на роботу.

А ще, читання книжок допомагає розвивати навики усного і письмового спілкування. Вміння красиво і зрозуміло не дається людям з народження. Правду ж кажуть, що зустрічають по одягу, а проводжають по розуму. Читання книжок допомагає правильно будувати речення, говорити лаконічно і красиво.

3. Вивчайте іноземні мови

Знання затребуваної іноземної мови дає великі переваги. Це можливість більше заробляти, працювати на фрілансі з іноземними замовниками, насолоджуватися подорожами по особливих маршрутах, без супроводу гідів. Та й в цілому, це робить вас більш цікавою людиною. Тим більше, що зараз вивчення іноземних мов стало доступним як ніколи раніше.

Наприклад, я працюю в компанії, яка надає послуги закордонним клієнтам, переважно на англомовних ринках. Але знаю мову поки не так добре як хотілося б, бо не вчив англійську в школі, а університеті було якихось два чи навіть один урок на тиждень. І зараз це відчутно обмежує мої можливості, плюс приходиться витрачати немало часу на навчання, бо від цього нікуди не дінешся. 

Одним словом, вчіть мови, шановне панство. Це дійсно важливо і як би не розвивалися технології комп’ютерного перекладу, знання мов – маст-хев інвестиція в особистий розвиток.

4. Контролюйте свої фінанси

Якщо ви не навчитеся управляти своїми грошима, то гроші будуть управляти вами. В мене серед знайомих є люди, які заробляючи тисячі доларів в місяць, примудряються жити від зарплати до зарплати. Страшно уявити, що з ними буде, якщо хтось з них захворіє чи з якихось інших причин втратить постійне джерело доходів. Про якусь фінансову подушку тут навіть не йде мова.

Гроші – один з найважливіших ресурсів у нашому житті. Привівши в порядок свої витрати і доходи, ви зможете краще контролювати фінансові аспекти свого життя. Якщо у вас є борги, то головним пріоритетом повинно стати прагнення їх позбутися. Складіть графік погашення цих кредитів, оскільки поки ви не розберетеся з цим, будь-які зароблені вами гроші не будуть по-справжньому вашими. Це будуть гроші ваших кредиторів.

Чому важливо контролювати свої фінанси і навчитися управляти ними

Заощадивши більш-менш відчутну суму, ви можете почати свій власний бізнес або просто зберігати їх десь на рахунку в банку, щоб відчувати фінансову захищеність. Відсутність боргів і наявність накопичень, зменшує стрес у житті, робить людину більш спокійною, дозволяє їй приймати більш ризиковані рішення, які потенційно можуть дозволити досягати більшого. 

Ви в прямому сенсі зможете спокійніше спати.

5. Інвестуйте в інструменти, які використовуєте

Це може бути машина, техніка, якісь спеціалізовані інструменти чи програмне забезпечення. Здавалося б, а про чому тут це до теми інвестицій в себе? Яке це має відношення? А насправді, цілком пряме. Бо якісні робочі інструменти дають вам можливість робити свою роботу краще, піднімають продуктивність, і дозволяють вирішувати більш складні задачі. 

Наприклад, покупка автомобіля може дати можливість вивільнити додаткові годину-дві вдень, які ви витрачали на дорогу громадським транспортом, і цей час ви можете спрямувати на самонавчання чи просто відпочинок. Потужний ноутбук дозволяє вирішувати більш складні робочі завдання, наприклад, вивчати обробку відео чи просто підніме швидкість вашої роботи на 15-20% за рахунок того, що нічого не тупить. 

Покупка спеціалізованого програмного забезпечення в багатьох сферах дозволяє швидше і ефективніше вирішувати різноманітні робочі завдання. Наприклад, в моїй сфері (це інтернет-маркетинг), деякі речі без спецсофту неможливо зробити взагалі.

6. Слідкуйте за своїм здоров’ям

Є таке золоте правило, актуальне для більшості українців: по справжньому дбати про своє здоров’я ми починаємо тільки тоді, коли з ним починаються серйозні проблеми. 

Якщо почати інвестувати в своє здоров’я ще в молодості, то на початку вам для цього знадобиться переважно лише час і сили. Гроші будуть потрібні по мінімуму. Причому, мова про здоров’я не лише фізичне, а й психологічне. 

Інвестиції у здоров'я

Уникайте зайвих стресів і токсичного оточення. Підтримувати у формі треба не тільки тіло, а й розум. Вчіться спілкуватися без конфліктів, брати на себе відповідальним за себе особисто і за формування свого оточення, вчіться відчувати красу життя. 

До речі, що на фізичне, що на психологічне здоров’я, дуже впливає наша робота. І якщо ви працюєте на роботі, яка вам неприємна, в токсичному колективі, то рекомендую це місце роботи змінити. Спробувати знайти таку компанію, де вам буде комфортніше або й взагалі задуматися над тим, щоб почати власну справу.

Інвестиції у здоров’я – це філософія антиекономії на всьому, що всерйоз впливає на ваше самопочуття і стан організму, як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі (що особливо важливо).

Навіть якщо просто почати краще спати, не засиджуючись допізна, щоб потім прокидатися опівдні, за якихось тижнів два це вже починає давати прекрасні результати. Зростає продуктивність, ви можете насолоджуватися спокоєм вранці, неспішно снідати, не нервуватися, почати займатися ранковою пробіжкою чи фізичними справами, і в цілому мати більше енергії.

7. Не переставайте вчитися

Освоюйте нові навики і вдосконалюйте існуючі. Постійне навчання і самовдосконалення – це в наш час вже просто необхідність. Прокачування професійних навичок дозволяє підвищити власну конкурентоспроможність на ринку. А це може означати просування по кар’єрних сходинках чи пропозицію вищої зарплати в іншій компанії. Якщо ви втомилися від роботи, курси допоможуть вам освоїти нову професію.

Для отримання нових знань підходить читання книг, відеоуроки або подкасти на потрібну вам тему. Це один із найбільш бюджетних способів інвестувати в себе. Тим більше, що цим можна займатися дорогою на роботу або займаючись якимись своїми справами. Можна використовувати для цього онлайн-курси або знайти безкоштовні семінари, уроки чи майстер-класи. 

Це не просто допоможе в особистому житті і в кар’єрі, а й дасть можливість знаходитися поруч з однодумцями.

Все, що розвиває ваші професійні або особисті навички гідне того, щоб витрачати на це час, гроші і ресурси. Інвестиції в освіту зазвичай відбиваються швидше за інші, оскільки вони безпосередньо пов’язані з підвищенням вашого професійного та соціального статусу.

8. Спілкуйтеся з різними людьми

Особисто для мене це дуже важливий пункт. В темпі сучасного життя ми часто настільки зайняті, що навіть просто зібратися в колі друзів чи посидіти з сім’єю просто немає коли. Хоча з роками обов’язково прийде розуміння, що саме такими моментами ми дорожимо найбільше і саме з ними пов’язані найприємніші спогади.

Спілкування з людьми

Спілкування з людьми різного віку, інтересів і соціальних прошарків – це цікавий елемент лайфстайлу який дозволяє з часом виробити навик легко входити в контакт практично з будь-якою людиною, незалежно від її віку. А найголовніше – переймати чужий досвід і розуміти паттерни спілкування, характерні для різних поколінь.

Врешті-решт, в кожного з тих, з ким ти часто спілкуєшся, ти переймаєш щось корисне, чомусь вчишся, і сам стаєш для оточуючих більш цікавою особистістю.

У підсумку

Не жалійте і не бійтеся витрачати час і гроші на себе. Фактично, єдине, що б я змінив у своєму житті, якби мав можливість повернутися в минуле – це більше інвестував би в себе, і почав би це робити раніше.

Ми всі гравці на цій фондовій біржі життя. І кожен з нас по різному розподіляє ті ресурси, які у нього в наявності. Але ким би ти не був, завжди пам’ятай про те, що твій найголовніший актив – це ти сам.

Сподобалася стаття? Підписуйся на мій канал в Telegram.

Володимир Федоричак
В кожній дитині живе художник, музикант і поет. Найскладніше в тому, щоб до того часу, поки ти виростеш, від тебе не пішли всі троє.
Цікаве по темі:
Залишити коментар