
Opportunity cost
Слухаючи один з подкастів, я зустрівся з таким поняттям як “opportunity cost”, тобто цінність втрачених можливостей. Там це згадувалося в контексті найму. Суть в тому, що коли бізнес наймає не ту людину, найбільш вагомою по суті є не втрата грошей, а втрата часу і потенційних можливостей.
Якщо задуматися, то це актуально по відношенню практично до будь-чого в житті. І саме це потрібно оцінювати в першу чергу, а не разові чи епізодичні затрати. Це дозволяє поглянути на багато речей зовсім по-іншому.
Зарплата хорошого спеціаліста може бути немалою, але втрати від роботи з дилетантами і відставання від конкурентів – коштуватимуть значно дорожче.
Година занять з репетитором по англійській може бути більшою, ніж ваш заробіток за день, але якщо це дасть можливість змінити роботу і збільшити зарплату вдвічі, то ці затрати цілком виправдані.
Щоб переїхати з провінційного містечка у місто-мільйонник, можливо потрібно буде економити добрих півроку-рік. Але потенціал можливостей, які ви втрачаєте, якщо цього не зробите, неспівмірно вищий, ніж ці затрати.
Вихід з токсичних стосунків може потребувати величезних зусиль. Але якщо цього не зробити, можливостей побудувати нормальні, у вас не буде ніколи.
Інколи розуміння всього перекреслює страх до змін. Але якщо перебороти цей страх, то стає зрозуміло що можливо все і навіть більше
Прикладів можна навести багато. Але суть проста: при оцінці ризиків і прийнятті рішень, потрібно пам’ятати, що найважливішими факторами, які варто брати до уваги, є час, який вже не повернеш, і можливості, які ви втрачаєте.