Як правильно економити гроші

Усвідомлена економія

Економія може приносити не менше проблем ніж бездумне транжирство грошей. Все залежить від того, як до цього підходити.

Для себе я сформулював декілька простих принципів, які дозволяють економити з мінімальним дискомфортом і максимальною користю. Отож, далі по списку.

1. Економія повинна бути усвідомленою

Вам важливо розуміти для чого ви це робите. Свого часу я включав режим жорсткої економії, коли оплачував кредит за комп’ютер на якому почав заробляти перші гроші, коли вкладався в експерименти з технологіями і навчання, а згодом коли відкладав на покупку квартири. 

Повинні бути конкретні цілі, які виправдовують обмеження. Не обовязково масштабні, інколи це може бути навіть просто гарний чехол для планшету. Але економія заради економії точно не має смислу.

2. Економити потрібно на тому, що мінімально впливає на якість життя

Якщо зекономити на ліках, якості робочих інструментів, якихось речах від яких залежать ваше майбутнє і т. д. – наслідки можуть бути сумні. А якщо я замість того, щоб купувати бургер за 200 грн. пройду 50 метрів за поворот і візьму його в іншому барі в 2 рази дешевше, як це вплине на мою якість життя? Та ніяк. 

3. Співставляйте ціну і цінність

Чи вартує переплачувати за те, що приносить мінімальне задоволення? Риторичне питання. На тому, що не приносить радості, варто економити в першу чергу. 

Зараз я пишу ці рядки на MacBook Pro 15″, який коштує як крило Боїнга. Сидячи при цьому в джинсах, куплених за $20 на розпродажі. Тому що від першого я прям кайфую і це мій робочий інструмент, а відносно другого – та мені пофіг якось який там бейджик. 

Свою функцію зігрівання моєї дупи вони прекрасно виконують, і від того, що я куплю модель в 10 разів дорожчу, більшого задоволення я не отримаю.

4. Цільтеся в перспективу

Може здатися, що економія якихось 35 грн в день на каві по дорозі на роботу – економія на сірниках. От тільки за місяць це буде 735 грн, а за рік (з відсотками) – 9555 грн. Все, що треба для того, щоб їх отримати – зробити каву вже в офісі, або зранку вдома. “Ефект лате” в поміч. 

Проекція в довгостроковій перспективі добре захищає від думок а-ля “та толку від всіх цих економій, якщо відкласти вдається 30 гривень в день”.

5. Сприймате зекономлені гроші як ключ до можливостей

Ми не тварини, які живуть тут і зараз, для яких не існує поняття перспектив і завтрашнього дня. Розглядайте економію як спосіб не просто отримання більшої кількості грошей, а як ключ до певних можливостей.

Наприклад, можливості змінити осточортілу роботу, маючи фінансову подушку на добрих півроку. Можливість запустити свій невеликий стартап. Можливість оплатити круті навчальні курси. Можливість з’їздити в країну, побувати в якій давно мріяв. Або просто можливість порадувати якоюсь приємною дрібничкою себе чи когось з близьких.

Практично будь-що в житті може приносити як задоволення, так і дискомфорт. Все залежить від того, як ви до цього ставитеся. 

Сподобалася стаття? Підписуйся на мій канал в Telegram.

Володимир Федоричак
В кожній дитині живе художник, музикант і поет. Найскладніше в тому, щоб до того часу, поки ти виростеш, від тебе не пішли всі троє.
Цікаве по темі:
Залишити коментар