Як вивчити англійську самостійно, своїми силами

Як вчити англійську мову самостійно: поради, ресурси і кращі практики

Про те, наскільки важливим є знання англійської мови у наш час, можна зайвий раз не нагадувати. Це добре розуміють усі. Основна проблема — як її вивчити на нормальному рівні? Ось тут уже багато варіантів, що може піти не так.

Найпростіший спосіб як вивчити англійську з нуля — десь в 4-х річному віці записатися до репетитора і справно відвідувати заняття років так з 20 підряд. Найдорожчий — переїхати жити в англомовну країну, бажано в США, Канаду чи якусь іншу зі списку держав першого світу.

Істина, як завжди, десь посередині. Бо переїжджати на ПМЖ за кордон не всі хочуть, і далеко не всім це треба, а знайомі, які роками ходять до репетиторів і на курси, але при цьому ту саму англійську як не знали, так і не знають, є у кожного.

Суть в тому, що ніщо не замінить самоосвіти. І для того, щоб просуватися швидше і отримати справді хороші результати, потрібно вчити англійську мову самостійно, а не обмежуватися лише репетитором і курсами.

Тому я і вирішив написати цю статтю, в якій детально опишу свій особистий досвід вивчення англійської, а також поділюся корисними ресурсами та інструментами, які використовую для навчання. Вивчав я мову у прямому сенсі з нуля, і впевнений, що мій досвід багато кому буде корисний.

Проста математика. Скільки часу потрібно, щоб вивчити англійську?

Немає ніякої магії і секретних методик, які б провели вас від рівня Beginner до впевненого Upper-Intermediate за декілька місяців. Це неможливо за визначенням.

Існує так звана шкала CEFR, яка є загальноприйнятим стандартом для визначення рівня володіння іноземною мовою, і яка включає шість рівнів: A1, A2, B1, B2, C1, C2. Перші два – це початковий рівень англійської мови, наступні два – більш-менш впевнене і комфортне володіння, останні два – це рівень native, тобто носія мови. Детальніше про особливості кожного з рівнів можна почитати тут.

Згідно тієї ж шкали CEFR, є певні середні значення стосовно затрат часу, які потрібні для того, щоб перейти з одного рівня на інший. В середньому це близько 200 годин, які і варто сприймати в якості орієнтира. Для зручності, наводжу у вигляді таблички:

Шкала рівнів англійської мови від CEFR

Яка різниця між A1, A2, B1, B2, C1 та C2 з точки зору рівня володіння англійською мовою? Всі ці рівні входять до складу трьох основних груп:

  • A1/A2 – Базове володіння
  • B1/B2 – Впевнений рівень володіння
  • C1/C2 – Володіння англійською на просунутому рівні (носія мови).

Як на мене, то для 90% людей, як у особистому так і у професійному плані, впевненого B1 (Intermediate) та B2 (Upper Intermediate), буде цілком достатньо. За умови, що ваші навики реально цьому відповідають, а не вам просто виписали сертифікат після оплати курсів.

Маючи цифру в 200 годин для переходу з рівня на рівень, стає вже нескладно прикинути, скільки часу вам знадобиться, щоб дійти до потрібного рівня, якщо все вивчення англійської у вас зводиться до години занять з репетитором двічі на тиждень. Спойлер: англійську з таким підходом ви не вивчите ніколи.

Для прикладу, ось як виглядає графік витраченого мною часу на вивчення англійської за останні три місяці:

Графік затрат часу на проект в Toggl

З них на заняття з репетитором припадає десь від 20 до 25 годин, решта майже 50 – це виключно час, який був витрачений на те, щоб вчити англійську мову самостійно. Зрозуміло, що такий підхід не тільки дозволяє в рази пришвидшити швидкість досягнення потрібного результату, але й зробить навики володіння мовою більш різносторонніми, а словниковий запас – значно ширшим.

Як визначити свій рівень англійської мови

Логічно, що для того, щоб відслідковувати прогрес у навчанні, потрібно знати від якої планки ти відштовхуєшся.

При цьому, варто розуміти, що немає якогось універсального показника, а цей самий рівень англійської у вас буде відрізнятися в залежності від конкретного навика: listening, speaking, reading, writing. Можна впевнено говорити, але при цьому мучитися з тим, щоб видавити з себе два абзаци тексту, і навпаки.

В онлайні можна знайти якісні і безкоштовні тести на визначення рівня англійської мови, які дозволяють перевірити більшість з перерахованих навиків. З розмовою справа складніша, тут таки прийдеться залучати викладача.

Лайфхак, який я сам особисто використовував: пройти декілька співбесід, в процесі яких ваш рівень англійської перевірять безкоштовно, спеціально навчені люди на стороні потенційного роботодавця 😊

Якщо говорити про онлайн-тести для визначення рівня англійської, то однозначно рекомендую цей: EF SET: English test with free certification. Але обов’язково вибирайте саме повноцінний варіант тривалістю 50 хвилин, а не скорочену 15-хвилинну версію.

Для прикладу, ось як виглядають мої результати після проходження тесту:

Результати тесту на рівень англійської мови

Важливий момент – рівень володіння мовою також відрізняється в залежності від навика, наприклад, я активно пишу і читаю, але вкрай рідко розмовляю. А у когось з точністю до навпаки.

Як краще вчити англійську – з репетитором чи самостійно?

Я не рекомендую вчити англійську виключно самостійно, оскільки ви просто не зможете зрозуміти які помилки робите, будуть явні проблеми з системністю, плюс є речі, які зрозуміти без викладача вкрай непросто.

Тому ідеальний формат – поєднувати заняття з викладачем (2 уроки в тиждень достатньо), і самостійне навчання. Так можна буде отримати найкращий результат.

Звичайно, часу ні у кого з нас нема, та й це дороге задоволення. Але більше часу вже не стане, а бути дурнем, в результаті, обходиться ще дорожче.

Ок, а тепер давайте я перейду до списку ресурсів, які я рекомендую використовувати при самостійному вивченні англійської. Їх тисячі, навіть десятки тисяч, у всьому цьому розмаїтті легко загубитися і в результаті на все плюнути та й забити. Тому я наводжу тільки те, що справді якісне і перевірене мною особисто (через кров, піт і сльози).

Знайти репетитора можна декількома способами:

  • по рекомендаціях знайомих
  • записатися в мовну школу
  • скористатися сервісами типу Preply.

Тут вже що кому зайде. Єдине, що хочу сказати – якщо репетитор вам не зайшов, просто переходьте до іншого і все. Індивідуальна сумісність і ефективність методики конкретного викладача саме для вас особисто – річ дуже важлива.

Vocabulary. Вчимо англійські слова

Словниковий запас – це критично важлива річ, особливо на базових рівнях англійської. Толку вам з розуміння структури речень, якщо ви не знаєте слів, з яких їх треба скласти. І це з тих питань, які не вирішуються ні за тиждень, ні за місяць.

Прокачувати словниковий запас англійських слів прийдеться довго, і у них є ще неприємна властивість забуватися. Так що, з великою вірогідністю, одні і ті ж слова, прийдеться повторювати неодноразово.

Поки нічого кращого ніж метод інтервальних повторень по системі карток для вивчення іноземних слів, ще ніхто не придумав. Зуб даю. Я перепробував все, до чого дійшли руки.

Мені для цих цілей найкраще зайшов сервіс Quizlet.com, який можна використовувати як у браузері, так і встановити додаток на смартфон. Детальніше як він працює, можна глянути у цьому відео:

Я вчу слова блоками по 25 штук, це виявилося оптимальним числом. Якщо 20, то було якось малувато, а 30 виявилося забагато. Один блок проходиться за 2-3 дні, в результаті маємо +200-250 нових вивчених слів за місяць. Годно, котики.

Заодно залишу тут табличку, скільки слів потрібно знати на тому чи іншому рівні (привіт CEFR, це знову ти):

CEFR - how many hours to level

Звідки ці самі слова брати? Є спеціальні сайти, де є тексти для тих, хто вчить англійську, розділені по рівням. От від найпростішого починаєте, читаєте текст, виписуєте з нього незнайомі слова, і вчите.

Списочок наступний:

Плюс Voice of America ще й в тому, що там до кожного тексту є аудіоверсія, озвучена носієм мови. Тому можна одночасно читати текст і слухати його озвучку, таким чином прокачуючи одразу декілька навиків одночасно – reading і speaking.

Та й в цілому, брати слова можна звідки завгодно. Просто на початках потрібно фокусуватися на вживаній і поширеній лексиці, щоб не витрачати час на те, що в майбутньому буде використовуватися вкрай рідко.

Reading. Як навчитися читати англійською

Власне, в процесі роботи над своїм словниковим запасом, ви заодно будете прокачувати і навики читання. Але тут не все так однозначно. Зі словами далеко не розженешся, а практикувати reading skills треба постійно.

Тому йдемо у Google, і вбиваємо наступні запити:

  • A2 reading texts/topics (вводимо свій рівень)
  • Adapted English books
  • Books for ESL readers
  • English texts for elementary (підставляємо свій рівень).

Так ви зможете знайти адаптовані книги і статті англійською, які спеціально заточені під певний рівень володіння мовою, щоб читаючи їх можна було поступово вчитися і розвиватися, а не просто страждати від розуміння того, що ти нічого не знаєш.

Якщо є вільні фінанси, можна купувати книжки англійською мовою і на папері. Це прям класно, просто трохи дорого. Придбати їх можна, наприклад, тут:

Short Stories in English - адаптована книга

Одним словом, матеріалу для навчання більш ніж достатньо. Був би час і бажання.

Grammar. Вивчення граматики англійської

Граматика – це завжди боляче. Мені, наприклад, досить важко даються правила, я і в українській їх вивчити не міг, не кажучи вже про англійську. Але англійська граматика не така страшна як може здатися на перший погляд і більшість важливих речей зрозуміти не так вже й складно.

Просто це саме той навик, який краще прокачувати саме з допомогою репетитора, бо самому «виловити» свої ж помилки буде ой як непросто. Але деякі ресурси та інструменти я вкрай рекомендую використовувати і в процесі самостійної роботи.

Отож, ось декілька класних сайтів з хорошим поясненням граматики англійської:

Якщо ви богачі, як говорив Дзідзьо, то можете також прикупити друковані картки з поясненням англійських часів «English Tenses Flashcards». Я і сам собі такі врешті прикуплю, як тільки розберуся з жабою, яка мене через них душить.

Також, народ радить серію «English Grammar in Use» Раймонда Мерфі, але я ці книжки не читав, тому не можу нічого про це сказати.

Є ще класний сервіс під назвою Lingbase, який правда платний, але можна спробувати тріал, поклацати і зрозуміти чи воно вам Ок. Це по суті граматичний тренажер, який дає доступ до наборів з сотень вправ, щоб піднімати свій рівень розуміння англійської граматики. Однозначно, сервіс вартий уваги.

Відеоканали на YouTube, які теж в цьому плані будуть корисні:

А в цілому, я надаю перевагу текстам, а потім просто вбиваю запит з назвою потрібного правила на YouTube, після чого вже вибираю зі списку роликів ті, які потенційно можуть бути цікаві.

І добірка онлайн-сервісів для перевірки граматики англійської:

Ginger Grammar Checker - перевірка англійської граматики онлайн

І ще є одна цікава штука, схожої на яку я поки не зустрічав. Це Cambridge Writing Trainer – тренажер письма від Кембриджського університету, який дозволяє покращувати навики граматики і письма англійською, шляхом виконання невеликих завдань на написання текстів. Вони розділені по рівнях і, як запевняють розробники, їх сотні.

Також, по запиту [grammar rule] quiz можна знайти багато сервісів з завданнями на тренування англійської граматики, де можна проходити тести по конкретному правилу. Наприклад:

Вправи на англійську онлайн

Listening. Як покращити сприйняття англійської на слух

Розуміння англійської вимови на слух – це ключ до безкрайніх просторів з контентом на англомовному YouTube. Як би ви добре не знали правила і скільки б не вивчили слів, без адекватного розуміння співрозмовника, спілкуватися з носіями англійської буде непросто. Якщо взагалі можливо.

Я б назвав listening одним з недооцінених навиків, оскільки роботі з цим умінням часто приділяють недостатньо уваги.

Отож, почнемо з того, що я рекомендую за можливості дивитися усі відео англійською. Звичайно, як тільки ви досягнете якогось хоча б мінімального для цього рівня (зазвичай А2 підходить для старту).

Це стосується як просто розважальних відосиків, так і роликів по будь-яким цікавим вам темам, і по вивченню англійської в тому числі. Наприклад, з поясненнями простих граматичних правил чи різного роду порадами.

Анна з English Fluency Journey абсолютно права, коли говорить, що максимальне занурення у мовне середовище – це єдиний метод досягнути справді хорошого рівня знань. Рекомендую глянути її відео по темі, там все розкладено по поличках:

Фактично, коли ви вчите англійську, використовуючи для цих цілей відеоконтент, ви таким чином автоматично прокачуєте свій навик listening.

Ось список хороших каналів на YouTube для вивчення англійської мови, які ведуть нейтіви або просто круті блогери:

Ще одна крута штука, яка допомагає вчити англійську і вчитися краще розуміти її на слух – це подкасти. Я відкрив їх для себе буквально рік тому і тепер от думаю як же ж я взагалі без цього раніше жив.

Особливо це актуально для нашого теперішнього способу життя, коли постійно щось робиш, постійно чимось зайнятий, і виділяти час на вивчення мови може бути ой як непросто. Аудіо в цьому плані дуже зручне – одягнув навушники, йдеш собі у своїх справах і заодно і мову вчиш.

Якщо ваш рівень Intermediate/Pre-Intermediate, то подкасти англійською з цього списку точно підійдуть більшості з тих, хто прочитає цю статтю:

Подкасти англійською для вивчення мови і розуміння на слух

А найкращою покупкою в цьому році для мене стала оплата підписки на YouTube Music – однією з фішок premium-акаунта є можливість відтворення відео в фоні, що дозволяє будь-яке відео слухати як подкаст.

Speaking. Як навчитися говорити англійською

Ну ось ми і підійшли до найскладнішого питання. Як навчитися говорити англійською?

Кажуть, був десь у світі мудрець, який знав на нього відповідь, але він давно отримав Green Card, свалив у Штати і попиває собі коктейлі на пляжах Флориди, отримуючи американську пенсію.

А якщо без жартів, то для того, щоб вміти добре говорити, треба говорити. Для початку перестати боятися. Помиляються всі, і це нормально. Врешті, після n-ного виправлення, ви нарешті засвоїте правило, перестанете забувати потрібні слова і більше не будете повторювати одну і ту ж помилку.

Проблеми з англійською вимовою

З викладачем, у групі, розмовному клубі, з клієнтом, на сайтах для мовного обміну чи знайомств врешті-решт, — варіантів тренувати розмовну англійську, насправді, більш ніж достатньо. І бажано використовувати усі ці можливості по-максимуму.

А ізраїльтянка Hadar допоможе вам поставити вимову і розкаже ще багато всього іншого, корисного, по темі. Один з тих каналів, на які я рекомендую підписатися, якщо ви ще цього не зробили.

Також, рекомендую звернути увагу на один цікавий сервіс — Youglish.com. Його особливість в тому, що розробники використовують фрагменти відео з роликів на YouTube, з допомогою яких можна почути вимову потрібного вам слова, а заодно і краще його запам’ятати.

Сервіс Youglish - як вимовляються англійські слова

І декілька порад наостанок

Я більш ніж впевнений, що до цього абзацу дійдуть далеко не всі з тих, хто почав читати дану статтю. Але якщо ви таки дочитали до цього моменту, значить я витратив свій час недаремно.

Отож, поділюся ще декількома рекомендаціями по вивченню англійської з власного досвіду, які можуть стати вам в нагоді:

  • Переведіть інтерфейс комп’ютера, смартфона і усіх інших девайсів, якими регулярно користуєтеся, на англійську. Це саме стосується і соцмереж та інших популярних сервісів.
  • Намагайтеся шукати не лише прямий переклад слова на українську, а й читайте його значення англійською (word meaning), це краще сприяє запам’ятовуванню.
  • Забезпечте собі максимальне занурення в мовне середовище: читайте, дивіться і слухайте англійською, як тільки для цього випадає нагода.
  • Практикувати письмову англійську можна в коментарях на YouTube та Instagram, там не треба писати об’ємні диктанти і всім пофіг на ваші помилки.
  • Визначте для чого вам мова, і фокусуйтеся на меті. Хочеться добре читати — більше читайте, хочеться говорити — пробуйте більше говорити, хочеться фігурно словотворити і лити меду в вуха — вчіть граматику, фонетику і говорити/слухати.
  • Системність – ключ до всього. Англійську потрібно вчити нехай і небагато часу, але щодня (ну ок, можна зробити вихідний в неділю). 30 хв в день щодня дасть кращі результати, ніж 3 години в день, а потім тиждень паузи. Якщо ви будете кидати, потім знову починати і ще раз кидати – так діло не піде.

І найголовніше – вивчення мови має бути в кайф. Читайте англійською про те, що вам цікаво, дивіться відео, які вам заходять, і спілкуйтеся з людьми, з якими вам приємно спілкуватися.

Коли це приносить задоволення – тоді все йде легше і швидше. Ми не живемо вічно і немає сенсу витрачати життя на те, що робить нас нещасними. Вивчення мов це теж стосується.

Успіхів у цій непростій, але захоплюючій справі, котики!

Володимир Федоричак
В кожній дитині живе художник, музикант і поет. Найскладніше в тому, щоб до того часу, поки ти виростеш, від тебе не пішли всі троє.
Цікаве по темі:
Залишити коментар