Наслідки гіперопіки над дитиною

Про дітей і свободу вибору

Найбільша дурість, яку батьки можуть зробити по відношенню до своїх дітей – це примусово записати їх у 100500 гуртків, ганяти туди з-під палки, і думати, що таким чином роблять їм добре.

В результаті, через багато років, отримуємо з однієї сторони інфантильних дорослих, волю яких в дитинстві ламали через коліно, і які поняття не мають, чого хочуть в цьому житті. А з іншої – старих людей, які у молодості ніби-то жили лише для своїх дітей, а в старості не можуть зрозуміти, чого ті посилають їх лісом, і винять у всіх своїх проблемах.

Дитинство має бути дитинством. З соціалізацією в органічному середовищі своїх однолітків, можливістю виражати свої емоції, отримувати справжній фідбек і можливістю його переосмислювати. Навіть якщо цей фідбек виражається у вибитому зубі чи розбитому серці, через пятикласницю з паралельної групи.

Був у мене такий знайомий, який поки ми грали у футбол, курили в підвалі і добували артефакти на міському смітнику, ходив на скрипку. Щиро це ненавидів, але не міг не ходити, бо вдома заставляли. І так десь 8 класів школи з 11.

Ми насолоджувалися своїм малолітнім життям, а він ходив на оту бл@дську скрипку.

З тих пір всі ми виросли. І я не раз бачив його зі стаканом, гайковим ключем, залипаючим днями в контрі. Але ні разу зі скрипкою. Бездарно витрачені роки, які могли б піти на те, щоб знайти для себе те, що дійсно вставляє.

Це саме стосується і новомодного тренду на “методики раннього розвитку”, які в наших реаліях перетворилися на щось таке, за що мадам Монтессорі від душі пи#дила би палкою. Бо не важливо, коли саме ваш син чи донька навчилися читати. Важливо, щоб вони навчилися осмислювати це і здобувати знання.

Підказати, продемонструвати, запропонувати варіанти, допомогти зробити перші кроки – це джентельменський набір, який робити можна. Все інше буде зайвим.

Кожна дитина – це перш за все особистість. Вона сама має право вирішувати, ким їй бути і чим займатися.

Робити це за неї – злочин проти особистості.

Сподобалася стаття? Підписуйся на мій канал в Telegram.

Володимир Федоричак
В кожній дитині живе художник, музикант і поет. Найскладніше в тому, щоб до того часу, поки ти виростеш, від тебе не пішли всі троє.
Цікаве по темі:
Залишити коментар