Переваги і недоліки роботи фрілансером

Плюси і мінуси роботи на фрілансі (особистий досвід)

Ще з перших локдаунів, популярність такого формату роботи як фріланс різко пішла вгору. Але якщо десь в Штатах це вже доволі поширена практика, то для пересічного українця, брати замовлення і вести роботу з замовником повністю онлайн – це щось зовсім нове.

Фріланс як модель роботи має як ряд вагомих переваг, так і певні недоліки. Я це знаю з особистого досвіду, бо свого першого замовника взяв ще у далекому 2016 році. І з того часу мав справу з багатьма проектами, в різних нішах, і для замовників з різних країн.

Знайти клієнта, правильно вести з ним роботу, піднімати свій рейт – по цьому в інтернеті можна знайти безліч корисної інформації і інколи це нагадує справжнє мистецтво. Але все це буде потім. Спочатку я хотів би розповісти вам про переваги і недоліки фрілансу як такого, щоб ви могли розуміти, чи така модель роботи вам справді підходить.

Всі ці переваги і недоліки я відчув на особистому досвіді. І мені є про що вам розповісти.

8 безумовних плюсів фрілансу, які варті уваги

1. Свобода дій. Називати фрілансера людиною, яка сам собі хазяїн, це як мінімум наївно і не відповідає дійсності. Але свободи у вас буде куди більше, ніж у будь-якого найманого працівника. Можна вибирати коли і в якому місці працювати, послати клієнта лісом, якщо він виявився мудаком, і працювати стільки годин на день, скільки сам вважаєш за потрібне.

2. Можливість працювати віддалено. В IT зараз цим мало кого здивуєш, більшість компаній толерує ремоут без зайвих питань. Але решта 90% ринку як практикували офісний формат, так і продовжують в цьому режимі працювати. І якщо ви зараз зайняті саме в якійсь такій сфері, повірте – можливість працювати на ремоуті це просто топова перевага фрілансу.

3. Управління ризиками. На фрілансі ви не залежите від одного джерела надходжень прибутку, можна мати декілька клієнтів, і в разі якщо частина з них відвалиться – швидко кинути усі сили на пошуки нових замовників. А не стояти місяцями на біржі праці.

4. Весь дохід – ваш. Без жадібних посередників, без шефа, якому треба цього року купити нову машину і тому підвищення зарплат не входить в його плани, без менеджера, який вирішує кому виписати премію, а хто обійдеться. Вся оплата зі сторони клієнта належить виключно вам. А у випадку з роботою на Upwork, це ще й дохід у доларах.

5. Можливість вчитися на ходу. Якщо вас зацікавила нова технологія – можна починати її освоювати починаючи від завтра. Або взяти проект, де вона використовується, і в процесі навчання ще й отримувати за це гроші. Про те, що проектів величезна кількість і можна сміло вибирати те, що тобі до душі – я взагалі мовчу. Це і так очевидно.

6. Розширення світогляду. Різні проекти, технології, замовники, які ведуть бізнес у різних нішах – все це дозволяє за якийсь рік часу отримати більше досвіду, знань і навиків, ніж на звичайній роботі за півжиття.

7. Хороший work-life баланс. Якщо ви не надумаєте понабирати роботи так, щоб сидіти за ноутбуком ночами і на вихідних, то в цьому плані на фрілансі все досить добре. Можна виділяти достатньо часу сім’ї, саморозвитку і самоосвіті.

8. Менше витрат. Не треба витрачати час на поїздки в офіс і безтолкові розмови на офісній кухні, гроші на обіди, нерви на роботу в опенспейсі, який місцями нагадує безкінечне паті у циганському таборі.

5 суворих мінусів фрілансу, про які треба знати

1. Немає соцгарантій. Можете забути про будь-яку соціалку як явище. Ніяких державних вихідних, відпустки чи лікарняних, на фрілансі у вас не буде.

2. Всі ризики лягають на вас. Якщо клієнт затримав оплату або не оплатив взагалі  – розрулювати це вам. Якщо він виявився просто феєричним мудаком – це теж ваші проблеми. Натовп сейлзів, менеджерів і корпоративних юристів більше не буде стіною між вами і суворою реальністю, де все кишить крокодилами.

3. Сам собі оркестр. Менеджер з продажів на фрілансі – ти. Бухгалтер і маркетолог – ти. Вантажник, який забухав перед дедлайном і усіх підвів – теж ти. Такий T-shape формат – він далеко не для всіх. Особливо якщо звик просто тихенько сидіти у кутку і робити свою роботу.

4. Фріланс не має особливих перспектив. Хто б що не говорив, але так і є. Вся суть у тому, що бути вічним фрілансером – це так собі ідея. Кар’єрного росту тут не буде, і в 60+ сидіти цілими днями за комп’ютером буде куди менш приємно і цікаво, ніж в 30. Тому найкращий фріланс це той, який з часом переростає у повноцінний бізнес. Але у більшості випадків це все одно куди зручніше, ніж переважна більшість звичайних робіт.

5. Усі граблі – твої. Наслідки усіх зроблених вами факапів ви відчуєте на власній шкурі. Граблів буде багато, і частину з них можна ідентифікувати тільки вже на півдорозі до власного чола.

То варто йти на фріланс чи ні?

З врахуванням перерахованих вище плюсів і мінусів, ви вже можете приблизно оцінити, чи підходить вам такий формат роботи. Фріланс не для всіх, тому і я сам поєдную його з постійною основною роботою. Але для декого такий варіант зайнятості може бути ідеальним.

У будь-якому випадку, одне я можу сказати точно – якщо фріланс вам цікавий, його однозначно варто спробувати. Особливо якщо вас цікавить додатковий дохід, або ви розумієте, що працюючи напряму з клієнтом, могли б заробляти значно більше, ніж зараз.

Володимир Федоричак
В кожній дитині живе художник, музикант і поет. Найскладніше в тому, щоб до того часу, поки ти виростеш, від тебе не пішли всі троє.
Цікаве по темі:
Залишити коментар