Мері Берд - "SPQR. Історія Давнього Риму"

SPQR. Історія Давнього Риму — міста на семи пагорбах

Я впевнений, що за весь час існування цивілізації, не існувало ще жодної держави, про яку було б написано стільки ж книжок, як про Римську імперію. 

Фактично, це колиска західного світоустрою, якій ми завдячуємо багатьма речами, які нам зараз здаються звичними. Ще до появи християнства громадяни Риму вже мали права, які були недоступні навіть для більшої частини Європи у епоху Відродження.

Коли по цій тематиці з’являється варта уваги книжка, час на її прочитання навряд чи буде витрачений даремно. Особливо якщо і оформлення на рівні, бо обкладинка у S.P.Q.R виглядає дуже круто, та і сама поліграфія на фоні більшості того, що продається зараз в магазинах, явно виділяється в кращу сторону.

Давній Рим був величним містом навіть за сучасними мірками, що широко розкинувся по долині, налічував понад мільйон мешканців. Це місто суміш розкоші та бруду, свободи та експлуатації. Рим був опорою могутності імперії, що простягалася від Іспанії до Сирії. Як же все це виникло з того, що колись було незначним селом у центральній Італії? .

У SPQR всесвітньо відома класицистка Мері Берд розповідає про безпрецедентне зростання цивілізації, яка навіть дві тисячі років тому продовжує формувати багато наших фундаментальних уявлень про владу, громадянство, відповідальність, політичне насильство, імперію, розкіш і красу.

Хоча перші 50-60 сторінок я фактично пробирався через силу, та далі книжка мені цілком зайшла. Виною всьому – трохи своєрідна манера написання авторки, якій, схоже потрібен певний час для розкачки, зате потім темп задовільний. 

У “SPQR. Історія Давнього Риму” вас ніхто не буде перевантажувати надмірною кількістю цифр, фактів, описом нудних деталей, і в той же час, поверхневою її теж не назвеш. Тут є певний баланс і фокус зміщений у сторону тих речей, про які вам точно не розповідали в школі. 

Фактично, в центрі тут уваги саме Рим як місто, Імперія ним створена, виступає швидше як другорядний фон. Особливо вражає контраст який панував у житті цього міста – від шаленої бідності до неймовірного багатства (Сократ мав два десятки будинків, яким позаздрив би будь-який сучасний мультимільярдер), від передових принципів управління державою, до величезної кількості рабів і дітей, яких просто викидали на смітник. 

Багатотонні колони для Пантеону імператора Адріана, які доставили в Рим зі Східно-Єгипетської пустелі, на відстані майже трьох тисяч кілометрів – це лише один з прикладів демонстрації того, що для Римської імперії на той час практично не було нічого неможливого. 

В той же час, поки читаєш книжку, то розумієш, що по кожному з розділів, мабуть, треба прочитати ще декілька (як мінімум) тематичних досліджень, щоб краще розібратися в темі. Як справедливо зауважила авторка: по темі Давнього Риму написано стільки літератури, що жодній людині просто не вистачить життя, щоб все це прочитати. 

Але якщо ви любите занурюватися в історію минулих днів, то ця книжка займе гідне місце у вас на книжковій полиці.

Сподобалася стаття? Підписуйся на мій канал в Telegram.

Володимир Федоричак
У кожній дитині живе художник, музикант і поет. Найскладніше в тому, щоб до того часу, поки ти виростеш, від тебе не пішли всі троє.
Цікаве по темі:
Залишити коментар